Psikoteknik Belgesi Yenileme Nasıl Yapılır?

Psikoteknik Belgesi Yenileme Nasıl Yapılır?

Psikoteknik Belgenizin süresi zaman aşımına uğradı ve 5 yıllık süresini doldurdu. O halde Psikoteknik Belgesi yenileme nasıl yapılır sorusu akıllara geliyor. Yine aynı prosedürü uygulamanız gerekiyor. İlk defa Psikoteknik Belgesi alacak olan sürücü de Psikoteknik Belgesi Yenileme yapacak sürücü de aynı testlere tabi tutulur. Çünkü Psikoteknik Belgesi sizlerin algı ve refleksini ölçen Psikoteknik Cihazına tabi olarak Psikoteknik Testlerini uygulamaktadır. Her 5 yılda bir tekrardan algı ve refleks kontrolünüzün yapılması Psikolog ve Psikiyatriler için ön görülen durumdur. Yasal olarak da 5 yılda bir alınması zorunludur.

Trafik algı ve motor yeteneklerinin ömrünüz boyunca aynı kalması pek mümkün değildir. Bunun için 5 yılda bir yenilenmesi gereken Psikoteknik Belgesi de aynı ilk kez aldığınız şekilde simülatör testlerine girmeniz ile gerçekleşmektedir. Birebir benzer testleri geçerek, motor yetenekler, saldırganlık potansiyeli ve psikolojik durumunuz merkezdeki alanında uzman psikologlar tarafından yeniden gözlenerek belgeyi tekrar almanız sağlanır.

Her 5 yılda bir yenilemeniz gereken psiko-teknik yenileme eğitimleri, aynı simülatör incelemesiyle gerçekleşmemek ile birlikte her seferinde trafik şartlarının ve teknolojinin durumu da göz önünde bulundurularak yenilenmektedir. Ticari araç şoförleri sürekli aynı teste tabi tutulmaz, sürekli farklı eğitim sistemleriyle ve simülatör programlarıyla testlere girmeleri gerekmektedir.

Sakarya Psikoteknik Belgenizi 1 saatte Psikolog eşliğinde Sağlık Bakanlığı onaylı ve ruhsatlı Sakarya Psikoteknik Merkezi kurumlarından alabilirsiniz. Sakarya Psikoteknik Testine tabi tutulduktan sonra Sakarya Psikoteknik Cihazı sizin test sonucunuzu Sakarya Psikoteknik Raporu şeklinde hazırlayacaktır. Sakarya Psikoteknik Raporunuzu yetkili kurumlarca Sakarya Psikiyatri onayına sunulur. Muayene sonucu Sakarya Psikoteknik Raporunun onaylanması ile birlikte E-Devlet üzerinden Sakarya Psikoteknik Belgenizi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir